بایگانی دسته بندی ها: معرفی کالا

طرح تولید پودرماهی

مرجع صدور فرم : معاونت سرمايه¬گذاريهاي صنعتي  معاونت توسعه صنايع پيشرفته

1- معرفـي طرح و هدف از اجراي آن :

ž پودر ماهی عبارت است از محصول جامد فرآوری شده ای که از پختن آبگیری،جداسازی، خشک کردن و آسیاب ماهی یا ضایعات آن به دست می آید. پودر ماهی دارای سطح بالایی از اسیدهای آمینه اصلی نظیر لیسیتین است و همچنین دارای اسیدهای آمینه میتنین و سیتئین با محتوا و قابلیت هضم و ارزش غذایی بالا می باشد. به علاوه شامل ویتامین های گروه B مثل B12 و B2، کولین، تیاسین، اسید پانتوتیک و ریبوفلاوین و یک منبع خوب برای کلسیم، مس، آهن، فسفر و مقدار ناچیزی از سایر مواد معدنی می باشد.
ž هدف از اجذاي طرح مذكور ، توليد 500 تن پودر ماهي در سال ( براساس 8 ساعت كار در روز و 300 روز كاري در سال) مي باشد.

2- نوع و مشخصات محصول :
پودر ماهي بر اساس مقدار پروتئين ، چربي ، رطوبت ، خاكستر و ازت آن به درجات مختلفي از نظر كيفي تقسم مي گردد. هرچه مقدار پروتئين زيادتر و ميزان چربي ، رطوبت ، خاكستر و ازت آزاد آن كمتر باشد ، پودر حاصله مطلوب تر است .عنوان تجاري اين محصول در ايران همان پودر ماهي است . اما در دنيا اين محصول را به نام Fish Meal مي شناسند.
پودر ماهي به عنوان منبع غني پروتئين در تغذيه دام ، طيور و آبزيان نقش بسزايي دارد. در حال حاضر اين محصول در صنعت مرغداري مصرف فراواني داشته و حدود 12-6 درصد از ماده تشكيل دهنده دانه مرغ را در بر مي گيرد. روغن ماهي نيز همانند پودر ماهي در صنعت پرورش دام به ويژه آبزيان نقش مهمي را داراست كه باعث افزايش رشد ، ضريب تبديل خوراك و مقاومت در برابر بيماري مي شود.
استفاده از پودر ماهي در پرورش آبزيان باعث رشد چشمگير آنها ، كاهش هزينه هاي توليد و حفظ و بهبود طعم ماهيان خوراكي ميشود.
ساير مصارف پودر ماهي عبارت است از :
– مصرف خوراكي براي انسان
– مصرف دارويي
– استفاده در صنايع بهداشتي و آرايشي
– صنعت رنگسازي
3- بررسي بــــازار:
مصرف‏كنندگان عمده : صنعت دارو سازي ، بهداشتي و آرايشي و همچنين عموم جامعه
ميزان تقاضا (حال حاضر): 58,678 تن
ميزان تقاضا (سالهاي اتي): 74,889 تن
ميزان كسب بازارهاي صادراتي : 1,515 تن
ميزان توليدات داخلي (در حال حاضر): 59,831 تن
ميزان واردات : 362 تن
پيش بيني ظرفيت و تركيب توليد طرح : 500 تن پودر ماهي در سال
درصد سهم فروشندگان و سازندگان عمده بازار واقعي : 30%
پيش بيني قيمت تمام شده محصول : 9583 ريال هر كيلو
قيمت فروش محصول : 12458 ريال هر كيلو

پودرماهی گنو

پودرماهی گنو

پودرماهی گنوقيمت محصول مشابه خارجي : 1600 دلار هر تن

4- روش توليد و تكنولوژي موردنظر:

توليد پودر ماهي نيازمند تكنولوژي پيچيده اي نيست چرا كه اساس كار توليد پودر ماهي بر مبناي سه عمل اصلي پختن ماهي ،جدا سازي و خشك كردن پودر مي باشد.

5- ابعاد فيزيكي طرح :

مساحت زمين : 4200 متر مربع
سطح زيربنــا :
– توليدي : 500 متر مربع
– خدماتي: 150 متر مربع
– اداري: 100 متر مربع
امكانات زيربنايي مورد نياز طرح:
– آب : 5000 متر مكعب
– برق ‌: 100000 كيلو وات ساعت
– گاز‌ : 50000 متر مكعب
تعداد و تركيب نيروي انساني طرح : 20 نفر

6- ابعاد اقتصادي طرح :

برآورد سرمايه‏گذاري كل : 60 ميليارد ريال
برآورد سرمايه‏گذاري ثابــت : 49 ميليارد ريال
پيش¬بيني منابع تأمين سرمايه: 60% وام 40% آورده سهامداران

7- پيش بيني شاخص هاي اقتصادي طرح :

عنوان شاخص شاخص طرح
نقطه سربسر توليد 55%
دوره برگشت سرمايه 4 سال
I.R.R 25%
N.P.V (با نرخ…) 1437 م ريال

8- برنامه زمان بندي اجراي طــرح :

بازدیدها: 1218

درباره پودر ماهی

index

ودر ماهی از مکملهای غذائی و پروتئینی در تغذیه آبزیان می باشد و به واسطه ویژگیهای ذیل از اهمیت زیادی بر خوردار است :

 

1.    پودر ماهی یک منبع غنی پروتئینی می باشد .

 

2.  پودر ماهی از نظر دارا بودن اسیدهای آمینه ضروری همانند متیونین و لیزین که برای رشد و تولید اهمیت زیادی دارند ، غنی می باشند .

 

3.  انرژی قابل سوخت و ساز پودر ماهی نسبت به سایر منابع پروتئینی که در تغذیه آبزیان بکار برده می شود ، بالاتر بوده و حاوی 2850 الی 3000 کیلو کالری انرژی قابل سوخت و ساز   می باشد . این ماده بعنوان منبع انرژی برای آبزیان بسیار ارزشمند است زیرا چربی و پروتئین آن به راحتی از جداره دستگاه گوارش جذب می شود .

 

4.  پودر ماهی یکی از مهمترین محصولات فرعی حاصل از صنعت شیلات می باشد و حدود 95 درصد از ماده خام مصرفی در تهیه آن را موادی تشکیل می دهند که بطور مستقیم مورد استفاده انسان قرار نمی گیرد .

 

5.  پودر ماهی و سپس آب مغذی حاصل از آن منابع مناسبی جهت تامین پروتئین ، کلسیم ، فسفر ، ویتامینهای گروه )  B  ریبوفلاوین ، کولین ، B12 ) می باشد و در ضمن به علت وجود فاکتورهای ناشناخته رشد (UGF ) باعث افزایش رشد آبزیان می شود .

 

6.    پودر ماهی از تعادل اسیدهای آمینه در تطابق با احتیاجات آبزیان برخوردار است .

 

7.  پروتئین پودر ماهی با توجه به ماده خاص مصرفی و تکنولوژی تولید با درصدهای متفاوت بین 55% الی 72% موجود می باشد . پودر ماهی مرغوب معمولا بالاتر از 60% پروتئین دارند .

 

8.    ازت آزاد یا T.V.N  به تازگی پودر ماهی بستگی دارد و نباید از 130 میلی گرم درصد بیشتر باشد .

 

9.  چربی پودر ماهی بر حسب نوع ماهی از 4/3 تا 3/11 درصد متفاوت می باشد . چربی به علت افزایش فساد پذیری و بالا بودن امکان خودسوزی عامل منفی تلقی می شود . میزان چربی در  پودر ماهی باید کمتر از 10% باشد و برای نگهداری آن از آنتی اکسیدان استفاده شود .

 

خلاصه ای از روش تولید پودر ماهی به روش کانتنیوس یا پیوسته

 

روش کانتنیوس روشی است که در این سیستم مواد اولیه اندک اندک ولی به صورت پیوسته و بدون وقفه به روش پخت و پرس و خشک کردن صورت می گیرد و مدت تولید در این روش از ابتدای ورود مواد اولیه تا مرحله کیسه گیری و توزین کیسه ها حدود 40 دقیقه می باشد که با توجه به زمان اندک تولید کیفیت نوع محصول بالا می باشد .

 

1.  تحویلگیری : شامل دو دسته ضایعات کنسروی که شامل گوشت خرد شده و استخوان برگشت داده شده از کنسرو سازی می باشد و گروه بعدی نیز شامل ماهیهای غیرماکول و یا ماهیهائی که چندان مصرف انسانی ندارند ، می باشند . که بعد از تحویلگیری و شستشو توسط بالابر حلزونی به سمت سالن تولید هدایت می شوند .

 

2.  پخت : در این دستگاه که طول آن 4 متر است بار ضایعات از اطاق تحویلگیری توسط بالابر به این قسمت هدایت شده و از جداره دستگاه بطور غیر مستقیم تا حدود 170 درجه سانتی گراد و از داخل نیز بخار مستقیم تا دمای 220 درجه سانتی گراد به آن داده شده تا بار بصورت له شده و داغ بعد از 5 دقیقه وارد مرحله پرس شود .

 

3.  پرس : در این مرحله بار ضایعات به روش پرس حلزونی پرس شده تا حدود 70% خون ، آب و چربی آن گرفته شده و الباقی به صورت تفاله خشک وارد مرحله خشک گردد .

 

4.  خشک کردن : بار پرس شده در این قسمت که به طول 12 متر است و در دمای غیر مستقیم 180 درجه سانتی گراد می باشد به جلو رانده می شود که در آخر پودر حاصل کاملا خشک و داغ می باشد و به قسمت سرد کن هدایت می شود .

 

5.  سرد کن : در این قسمت پودر داغ توسط هوای سرد مستقیم و جداره سرد دستگاه که با سیستم خنک کن سرد می شود ، گرمای آن گرفته و در همین مرحله به مقدار 7 در هزار آنتی اکسیدان اضافه می گردد .

 

6.  آسیاب و کیسه گیری : پودر خروجی از سرد کن به طرف آسیاب هدایت شده و سپس توسط دستگاه پنومات و پرکن کیسه گیری می شود و بعد از توزین توسط سردوز ، گونیها دوخته و آماده می گردد .

 

مواد تغذیه از نظر علم تغذیه به دو دسته تقسیم می شوند : مواد معدنی و مواد آلی

 

مواد معدنی نیز خود به دو دسته تقسیم می شوند :

 

الف – عناصر ضروری شامل : 1 – عناصرعمده (macroelements  ) مانند کلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، سدیم ، منیزیم ، کلر ، گوگرد

 

2 – عناصر کمیاب ( microelements ) مانند آهن ، مس ، کبالت ، منگنز ، روی و …

 

ب – عناصر غیر ضروری : مانند تیتانیوم ، سرب و ….

 

از بین عناصر معدنی کلسیم ، کاتیون بوده و فسفات ، آنیون می باشند . حلالترین و در عین حال قابل جذبترین شکل عناصر برای آبزیان پرورشی حالت ساده یونی اتم یا گروه یونی اتم است .

 

کلسیم فراوانترین عنصر معدنی موجود در بدن ماهیان و آبزیان پرورشی بوده و جزء مهم استخوان و دندان ماهیان و اسکلت خارجی سخت پوستان می باشد . به طوریکه 98% کل کلسیم بدن در استخوان و دندان و اسکلت خارجی قرار دارد . علاوه بر این کلسیم جزء لازم سلولهای زنده و مایعات بافتی است این عناصر برای فعالیت تعدادی از سیستمهای آنزیمی شامل آنهائی که در انتقال جریانات عصبی و همچنین انقباضات ماهیچه ای دخالت دارند ، لازم و ضروری است .

 

ویتامین ( D3 ) (کولکسیفرول ) ، جذب کلسیم را در روده به شدت افزایش می دهد . بنابراین برای جذب کلسیم از دستگاه گوارش آبزیان وجود این ویتامین ضروری است .

 

در کپور ماهیان به دلیل عدم وجود معده و غدد ترشحی اسید معده هنگامی که منبع کلسیم جیره پودر استخوان باشد جذب موثری توسط این ماهیان دیده نمی شود . بنابراین اگر منبع کلسیم از منو کلسیم فسفات و یا پودر میکرونیزه صدف معدنی ( فسیلی ) باشد قابلیت جذب کلسیم در دستگاه گوارشی این ماهیان به شدت افزایش می یابد .

 

علائم کمبود کلسیم در آبزیان پرورشی :

 

1.    تعویق رشد و کارائی ضعیف تغذیه

 

2.    کاهش مصرف غذا

 

3.    کاهش فعالت و افزایش حساسیت به استرسهای محیطی

 

4.    تغییر حالت در اسکلت داخلی و خارجی بدن

 

5.    نا هماهنگ و غیر عادی شنا کردن

 

6.    حساسیت به خونریزی داخلی

 

7.    کاهش طول عمر و افزایش تلفات

 

8.    کاهش تحریک پذیری اعصاب و بافت ماهیچه ای بدن

 

منابع تامین کلسیم مورد نیاز آبزیان پرورشی :

 

پودر ماهی ، پودر ضایعات کشتارگاهی دام و طیور و پودر استخوان منابع غنی کلسیم می باشند ولی ازآنجائی که کلسیم و فسفر این منابع به صورت تری فسفات کلسیم می باشد ، قابلیت دسترسی اندکی برای آبزیان پرورشی به خصوص کپور و میگو دارد .

 

قابلیت دسترسی به کلسیم معدنی بستگی به قابلیت حل نمک مربوطه داشته و با آن رابطه مستقیم دارد .

 

بنابراین منو فسفات کلسیم به همراه پودر صدف میکرونیزه غنی شده با ویتامین ( D3) بهترین منابع تامین کننده کلسیم و فسفر برای آبزیان پرورشی می باشد .

 

بازدیدها: 2282